jak vybrat dodavatele software
startup

Vybírám dodavatele

Je to na dlouho.
Jak se nesplést?

Stěžejním rozhodnutím před realizací vašeho projektu je rozhodnutí o tom, komu jeho realizaci svěřit. Je lepší důvěřovat vývojáři, nebo firmě? Jaká úskalí vás u obou možností čekají?

šipka dole
1

Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci

Anglické přísloví říká “Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci” (Original: “I'm not rich enough to afford cheap things”)
Při vyhledávaní dodavatele se můžete setkat s nabídkami typu “Kvalitní, rychlé, levné”. Takovým nabídkám raději nevěřte. Kvalitní software je analýza, návrh projektu, práce týmu odborníků a následující podpora, a to všechno dohromady nemůže byt levné. Určitě se můžete obrátit na levnou firmou, ale pamatujte, že “lakomý platí dvakrát”.

2

Ďábel se skrývá v detailech

Když zadáte do vyhledávače “vývoj webové aplikace”, objeví se vám spousta firem, které jsou zaměřené na tvorbu webových stránek, ale pro jistotu také nabízejí službu vývoj webových a mobilních aplikací. Jenže vývoj aplikaci vyžaduje použití jiných principů, technologií a scénářů než tvorba webových stránek. Pokud potřebujete rozsáhlý online systém, dávejte si záležet na specializaci dodavatele.

3

“Historie je vždy současná” Benedetto Croce

Každá solidní firma poskytuje na svém webu informace o tom, jak dlouho působí na trhu a a jaké zkušenosti za tu dobu získala. Čím déle firma existuje, tím spíš je důvod se na ně obrátit. Za prvé, firma si cení své reputace na trhu, a proto nebude nabízet služby nevalné kvality. Za druhé, starší firmy mají zpravidla dobré zkušenosti, které Vám pomůžou rozhodnout se v jejich prospěch.

4

Na odbornosti záleží

Existují firmy a lidi, jež se specializují na určité věci a existují i ti, kteří se věnují všem oblastem pouze povrchově. Když vybíráte dodavatele, dejte přednost tomu, který se specializuje na druh aplikace, o kterou máte zájem.

5

Reference jsou důležité

Společnost nejlépe charakterizují výsledky její činnosti a seznam klientů, kteří se na ni obrátili. Je třeba dát si pozor na reference potenciálního dodavatele. Pozorně si přečíst, co se o něm píše, jakým společnostem dodával jaké služby apod. Pokud je firma mladá a ve svém portfoliu má známé a velké značky, nemusí to být známkou kvality, známá značka nemusí ani vědět o tomto "poskytování služeb". Pokud reference firmy vypadají harmonicky, jsou mezi nimi malé či jednoduché projekty, a také velké a složité projekty, tak právě toto slouží jako ukazatel o schopnosti dodavatele.

6

“Expert je člověk, který přestal myslet - on ví!” Frank Lloyd Wrigh

Dalším ukazatelem úrovně firmy je její jednatel. Jedná se o odborníka, který se vyzná v situaci na trhu, zúčastňuje se na projektech firmy, ví vše o své firmě a projektech a dokáže Vám poskytnout veškeré potřebné informace.

7

Talent vyhrává zápasy, ale týmovost a inteligence vyhrávají šampionáty.Michael Jordan

Seznámení s týmem vývojářů vám pomůže pochopit, v čích rukou je Váš projekt. Dobrým nápadem je navštívit kancelář dodavatele, kde zároveň uvidíte, jestli se opravdu jedná o solidní firmu.

Tato doporučení by Vám měla pomoci nesplést se a najít toho pravého dodavatele, který změní vaše myšlenky v software!

šipka dole

Zvolit raději vývojáře, nebo firmu?

Vývojář

plus

Nižší cena

Nemá tolik nákladů jako firma

plus

Flexibilita

Může pracovat za vašich podmínek

plus

Individuální přístup

minus

Lidský faktor

Freelancer může odjet na dovolenou, onemocnět a ne vždy Vám dá o tom vědět

minus

Nedodržení termínu

Má víc projektů, je na to sám, nestíhá

minus

Neexistence garance

Firma

plus

Tým odborníků

Pokud jeden z týmu má potíže s projektem, může mu pomoci zbytek týmu

plus

Stálá komunikace

plus

Komplexní služby

minus

cena je vyšší

minus

Neosobitost

Komunikuje s Vámi ve většině případů vedoucí projektu, tzn. nekomunikujete zpravidla přímo s vývojářem

minus

Nespolehlivost

Firmy mohou být také nespolehlivé a řešit Váš projekt povrchně

Nezáleží na tom koho vyberete, hlavně aby společnost nebo vývojář uměl pochopit Váš záměr a “přečíst Váši myšlenky”. Vsaďte na zkušenost a zájem odborníka o Váš projekt a zůstanete spokojeni s výsledkem.

šipka dole
přejít na web iQuestu
šipka vlevo

Přejít na web iQuestu

Pomůžeme vám s dobrým začátkem

jak má vypadat projekt  systému

Navrhujeme systém

Jak má vypadat projekt systému?

šipka vpravo